Co to jest wtyczka WordPress?

Co to jest wtyczka WordPress?

przez Piotr

Aktualizacja

W tym artykule dowiesz się, co to jest wtyczka WordPress. Jak można ją wyszukać, zainstalować i obsługiwać od A do Z.

Czym jest wtyczka WordPress?

Wtyczka WordPress to dodatek do CMS WordPress w formie spakowanego zipem samostanowiącego kodu, który wykonuje określone funkcje w obrębie strony, na której został zainstalowany. Wtyczka współgra z infrastrukturą WordPress, rozszerzając jego funkcjonalność. Najpopularniejszą wtyczką jest WooCommerce, która pozwala na stworzenie sklepu internetowego na WordPress.

Gdzie znaleźć wtyczki dla WordPres’a?

Wtyczki możesz znaleźć w repozytorium WordPress’a – https://wordpress.org/plugins/. Znajdziesz tutaj tysiące wtyczek darmowych oraz w wersji freemium. Wtyczki freemium to te, które posiadają „okrojoną” wersję darmową, a po dodatkowej opłacie rozszerzają swoją funkcjonalność. Możesz zakupić je również tutaj https://codecanyon.net/category/wordpress. Często występują na stronach internetowych agencji interaktywnych, freelancerów.

Jak zainstalować wtyczkę WordPress na 3 sposoby?

Proces instalacji wtyczki w WordPress jest intuicyjny. Można to wykonać na 3 sposoby:

  1. Poprzez instalację wtyczki w panelu administracyjnym klikając Wtyczki > Dodaj nową. Następnie wpisz w pasku po prawej stronie jej nazwę i po wybraniu właściwej, klikasz: instaluj a następnie opublikuj.
  2. Poprzez ściągnięcie wtyczki, a następnie klikając Wtyczki > Dodaj nową > Wyślij wtyczkę na serwer.
  3. Poprzez wrzucenie zawartości pliku.zip do folderu plugins w Twojej instalacji na serwerze i opublikowanie jej w zakładce Wtyczki > Zainstalowane wtyczki.

Jak ją zaktualizować wtyczkę WordPress?

Aktualizacja wtyczek WordPress jest naprawdę prosta. Można to wykonać na dwa sposoby:

  1. Musisz wejść do panelu administratora, następnie Wtyczki > Zainstalowane wtyczki i w jej obszarze kliknij: uruchom aktualizacje.
  2. Możesz też tutaj zaznaczyć wymagane wtyczki ptaszkiem,  następnie kliknąć w działania masowe i wybrać z listy opcje aktualizuj.

Wiedz, że WordPress sam przekazuje Ci informacje o liczbie wtyczek, które wymagają aktualizacji.

Jak deaktywować wtyczkę WordPress?

Czym jest deaktywowanie wtyczki? To wyłączenie jej i pozostawienie jako nieaktywne, na nieokreślony czas. Jak to wykonać? Podobnie do zaktualizowania. Jednakże w tym przypadku klikamy przycisk: wyłącz w obrębie bloku wtyczki lub zaznaczając ją i wybierając działania masowe > wyłącz.

Pro Tip.

Jeśli Twój WordPress ma problemy techniczne, np: nie może się uruchomić / nie możesz się zalogować, to, częstą praktyką jest wyłącznie wtyczek w FTP w katalogu wp-content/plugins/. Wystarczy, aby przed folderem o nazwie wtyczki, dodać jakiś tekst, np.: nazwaWtyczki to wtyczka blokująca witrynę, następnie dodajemy do nazwy tego katalogu jakiś tekst –  np: nazwaWtyczki-test.

Jak usunąć wtyczkę WordPress?

Wtyczki usuwa się podobie jak w przypadku powyższych dwóch operacji. Jednak tu występuje znany problem usuwania całej zawartości wtyczek WordPress. Jest to związane z brakiem wymogu wykonania tej operacji w 100% – zwłaszcza w bazach danych. Dlatego też , większość wtyczek, które usuwamy, pozostawia po sobie w bazie danych tabele, które zaśmiecają, zwiększają objętość bazy danych. Dlatego jeśli testujesz jakieś nowe rozwiązania, warto to wykonywać w środowisku testowym. 

Pro Tip.

Możesz w jakimś ograniczonym zakresie, jeśli boisz się baz danych, wykasować pozostałości po nieużywanych, wykasowanych wtyczkach. Do tego służy też wtyczka – Advanced Database Cleaner i jej podobne. Pamiętaj aby przed tą operacją wykonać backup strony.

Kto tworzy wtyczki?

Wtyczki może stworzyć każdy w wersji jakiej sobie życzy. WordPress nie ogranicza nikogo. Daje on ogromne kodex w postaci dedykowanej strony – https://developer.wordpress.org/plugins/. Możesz tutaj sam się nauczyć, jak stworzyć wtyczkę. Wymaga to wiedzy programistycznej, tak samo jak tworzenie stron w CMS WordPress.

Dzięki ogromnej społeczności WordPress możesz podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi jej powstawania na specjalnych stronach dla programistów np: stackexchange lub stackoverflow lub na forum WordPress.

Podsumowanie.

Co to jest wtyczka WordPress? Wtyczka występuje jako spakowany plik z rozszeżeniem .zip w którym znajdują się pliki, które rozszerzają funkcjonalność bazową WordPress`a.

+48 727 677 100