Czym jest WordPress i jak zacząć?

Co to jest WordPress?

przez Piotr

Aktualizacja

W tym artykule dowiesz się co to jest WordPress. Dlaczego jest tak popularny. Czym przekonuje większość osób do wyboru jako swojego jedynego systemu do zarządzania treścią.

Historia WordPress.

Założycielami WordPress’a są Matt Mullenweg i Mike Little. Jest produktem (produktami o czym niżej) firmy Automattic. W społeczności blogowej jak i deweloperskiej WordPress jako cyfrowy produkt narodził się w 2003 roku, a mocy prawnej nabył w dniu 9.10.2010r. Jest czynnie wspierany przez setki tysięcy developerów, którzy wpływają na jego rozwój i kierunek. Początkowo powstał jako narzędzie do pisania blogów, z biegiem lat ewoluował jako pełnoprawny system zarządzania zawartością (CMS), na którym można zbudować niemalże wszystko.

Jaki WordPress wybrać? WordPress.org czy WordPress.com?

WordPress to dwa oprogramowania o tej samej nazwie tej samej firmy, pod innymi domenami. Różnią się od siebie wszystkim ze względu biznesowego, jednak mimo to podobne. Początkujący, którzy zaczynają przygodę z WordPressem często nie widzą różnic i przeskakują między jednym a drugim systemem, szukając właściwego dla siebie rozwiązania.

WordPress.com to Saas (Software as a Service).

WordPress.com zawiera ułamek popularności tego z końcówką .org. Jest zbudowany w modelu Saas`owym – podobnie jak WIX czy SquereSpace. Nie ma tu możliwości realnego rozwoju, dowolnych modyfikacji, bo nie masz dostępu do kodu źródłowego. Więc nigdy nie będzie Twoją własnością. Tutaj za miesięczną opłatą WordPress w wersji Pro dzierżawisz narzędzie. Ma on w tej formie tylko jedno (według Nas) zastosowanie – może być świetnym wstępem do poznania CMS od środka, nic poza tym.

WordPress.org – to Open Source (wolne oprogramowanie).

WordPress.org to ten, którego szukasz, na którym stworzonych jest przeszło 60% stron internetowych na całym świecie opartych o CMS, a 40% stron w ogóle – dowód.

To na nim powstają strony największych światowych marek, to on jest najpopularniejszym, najszybciej się rozwijającym skryptem w historii internetu. To właśnie na nim oferujemy strony WordPress naszym Klientom.

Jest on oparty o open source, co oznacza, że można go dowolnie modyfikować pod swoje potrzeby, bez konieczności uzyskiwania zgód na jego dystrybucje. O nim właśnie będzie dalsza część artykułu.

A jeśli chcesz poznać więcej różnic między obydwoma systemami sprawdź co różni WordPress.com od WordPress.org.

Co to jest WordPress?

WordPress to CMS – system zarządzania zawartością. Jest on napisany w języku PHP, wykorzystuje bazę danych MYSQL, system blokowy wspiera biblioteką React. Jest na licencji GNU General Public License – dostępny całkowicie bezpłatnie. Można go ściągnąć bezpiecznie w dwóch miejscach:

Dlaczego WordPress jest tak popularny?

Popularność jego jest wynikiem zarówno czasów, w których został stworzony, jak i jego całej infrastruktury stanowiącej efekt myśli jego Twórców. WordPress miał być skryptem kierowanym do blogerów amatorów, kiedy ten świat był zarezerwowany dla firm z kapitałem. Był on odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie osób, które chciały przelać swoje słowa na „cyfrowy papier”. Jego powstanie zupełnie za darmo miało kluczowy wpływ na to, iż został gorąco przywitany przez internetową publikę. Wyróżniała go jego legendarna instalacja w 5 minut, prostota w obsłudze i fakt, iż został przygotowany dla osób nietechnicznych. Zasłynął ze swojej intuicyjności, przyjazności.  To sprawiło, iż stał się narzędziem nr 1 dla całej blogosfery, która w swoich artykułach niejeden pean mu zadedykowała.

Sukces WordPressa był powiązany z jego otwartą infrastrukturą umożliwiająca innym programistom tworzenie do niego wtyczek, które w sposób naturalny uzupełniały jego braki. Dowolna lecz ustandaryzowana filozofia tworzenia rozszerzeń WordPress`a i jego modyfikacji spisana jest w jego dokumentacji zwanej kodeksem.

Kolejnym równie istotnym punktem jest fakt, iż ww dodatki są i często zawierają formy płatne, dzięki którym wspomniani developerzy mogą zarabiać na ich dystrybucji. To przyciągnęło ogromną publikę chcącą zarobić rozwijając funkcjonalność stron WordPress.

Możliwości WordPress?

WordPress potrafi sprostać małym i wielkim wymaganiom.  Nie jest problemem wykonanie na nim serwisu z dużym ruchem, sieci społecznościowej z tysiącami użytkowników, a nawet sklepu internetowego wykorzystując wtyczkę WooCommerce z dziesiątkami tysięcy produktów. Jest narzędziem do zadań specjalnych dzięki swojej prostej, gotowej na rozbudowę formie. 

Jaką funkcjonalność zapewnia WordPress?

 • intuicyjny, kompletny system blogowy, z którego słynie.
 • tysiące darmowych motywów i wtyczek.
 • bibliotekę mediów z możliwością edytowania zdjęć, opisywania zdjęć, dodawania filmów.
 • edytor treści / blokowy – Gutenberg, na którym można stworzyć całą stronę bez umiejętności kodowania.
 • wbudowane techniczne rozwiązania poprawiające widoczność w wyszukiwarkach internetowych.
 • techniki lazy load, które przyspieszają witrynę.
 • wspiera Webp – nowoczesne formaty zdjęć.
 • responsywne zdjęcia – srcset.
 • formę logowania w przypadku wielu autorów w obrębie jednej witryny.
 • system komentarzy, który możesz kontrolować i nim administrować.
 • system przekierowań do https.
 • podstawowe zabezpieczenia.

Dla kogo jest WordPress?

WordPress skierowany jest dla wszystkich, nie ma w nim ograniczeń. Wykorzystywany jest zarówno przez małe lokalne firmy jak i światowej sławy przedsiębiorstwa.

Kto wykorzystuje WordPress?

Sony, The New York Times, TechCrunch, Spotify, Microsoft, TED, Star Wars, Yelp, Beyoncé, Rolling Stones i wiele innych.

WordPress stosowany przez światowe agencje interaktywne i czołowych freelancerów jako baza do tworzenia stron internetowych, które pod względem jakościowym są na najwyższym możliwym poziomie.

WordPress jest wykorzystywany również przez publiczne szkoły, organizacje non profit, jednoosobowe działalności gospodarcze – reasumując, WordPress jest dla wszystkich.

Czy WordPress jest trudny do opanowania?

WordPress jest słynny z tego, że jest bardzo łatwy do ogarnięcia. Wystarczy weekend, a poznasz jego panel od A do Z. W tydzień poczujesz się w nim jak ryba w wodzie. Został on tak zaprojektowany, aby szybko i bezstresowo nabywać nowych umiejętności.  W krótkim czasie można się do niego przekonać i w nim już pozostać (tak jak My). 

Wiele konkurencyjnych CMS-ów kopiuje układ panelu administratora WordPress`a, gdyż jest on niezmienny od ponad 10 lat. Co świadczy o tym, że jest on najbardziej intuicyjny.

Podsumowanie.

Co to jest WordPress? WordPress jest intuicyjnym, bezpiecznym, najbardziej popularnym CMS-em, który zrewolucjonizował blogosferę i wiedzie prym wśród wszystkich dostępnych systemów zarządzania treścią.

+48 727 677 100