Czym jest WordPress i jak zacząć?

Co to jest WordPress?

przez Piotr

Aktualizacja

W tym artykule dowiesz się, co to jest WordPress oraz to dlaczego jest tak popularny? Czym przekonuje większość osób do wyboru jako swojego jedynego systemu do zarządzania treścią.

Historia WordPress.

Założycielami WordPress’a są Matt Mullenweg i Mike Little. Jest produktem (produktami, o czym niżej) firmy Automattic. W społeczności blogowej, jak i deweloperskiej WordPress jako cyfrowy produkt narodził się w 2003 roku, a mocy prawnej nabył w dniu 9.10.2010 r. Jest czynnie wspierany przez setki tysięcy developerów, którzy wpływają na jego rozwój i kierunek. Początkowo powstał jako narzędzie do pisania blogów, z biegiem lat ewoluował jako pełnoprawny system zarządzania zawartością (CMS), na którym można zbudować niemalże wszystko.

Co to jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią. Jest on napisany w języku PHP, wykorzystuje bazę danych MySQL, system blokowy wspiera biblioteką React. Jest na licencji GNU General Public License – dostępny całkowicie bezpłatnie. Można go ściągnąć bezpiecznie w dwóch miejscach:

Jaki WordPress wybrać?

WordPress to dwa produkty cyfrowe. Pod nazwą WordPress kryją się dwa oprogramowania, pod innymi domenami. Różnią się od siebie wszystkim ze względu biznesowego, jednak mimo to są podobne. Początkujący, którzy zaczynają przygodę z WordPressem, często nie widzą różnic i przeskakują między jednym a drugim systemem, szukając właściwego dla siebie rozwiązania. Dlatego postaram się Ci je niżej opisać.

WordPress jako Open Source (otwarte oprogramowanie).

WordPress.org to ten, którego prawdopodobnie szukasz. Na nim jest stworzonych przeszło 60% stron internetowych na całym świecie opartych o jakikolwiek CMS, a 40% stron w ogóle – dowód.

To na nim powstają strony największych światowych marek. To on jest najpopularniejszym, najszybciej się rozwijającym skryptem w historii internetu. To właśnie na nim oferujemy strony WordPress naszym Klientom.

Jest oparty na open source. To oznacza, że można go dowolnie modyfikować, bez konieczności uzyskiwania zgód na jego dystrybucje. O nim właśnie będzie dalsza część artykułu.

A jeśli chcesz poznać więcej różnic między obydwoma systemami, zobacz, co różni WordPress.com od WordPress.org.

WordPress jako SaaS (Software as a Service).

WordPress.com zawiera ułamek popularności tego z końcówką .org. Jest zbudowany w modelu SaaS`owym. Nie ma tu możliwości realnego rozwoju, dowolnych modyfikacji, bo nie masz dostępu do kodu źródłowego. Więc nigdy nie będzie Twoją własnością. Tutaj za miesięczną opłatą w wersji Pro dzierżawisz narzędzie. Może to być świetny wstęp do poznania go od środka, nic poza tym.

Dlaczego WordPress jest tak popularny?

Popularność jego jest wynikiem zarówno czasów, w których został stworzony, jak i jego całej infrastruktury stanowiącej efekt myśli jego Twórców. WordPress miał być skryptem kierowanym do blogerów amatorów, kiedy ten świat był zarezerwowany dla firm z kapitałem. Był on odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie osób, które chciały przelać swoje słowa na „cyfrowy papier”. Jego powstanie zupełnie za darmo miało kluczowy wpływ na to, iż został gorąco przywitany przez internetową publikę. Wyróżniała go legendarna instalacja w 5 minut, prostoty panel administracyjny w obsłudze i fakt, iż został przygotowany dla osób nietechnicznych. Zasłynął ze swojej intuicyjności, przyjazności. To sprawiło, iż stał się narzędziem nr 1 dla całej blogosfery, która w swoich artykułach niejeden pean mu zadedykowała.

Sukces WordPress był powiązany z jego otwartą infrastrukturą. Umożliwia ona innym programistom tworzenie do niego wtyczek i jego modyfikacji, które w sposób naturalny uzupełniały jego braki. Jego dokumentacja została spisana w jego kodeksie.

Kolejnym równie istotnym punktem, dlaczego WordPress przyciąga uwagę, jest fakt, iż można go monetyzować. Płatne dodatki, motywy pozwalają zarabiać na ich dystrybucji. To przyciągnęło ogromną publikę, chcącą zarobić rozwijając funkcjonalność stron WordPress.

Możliwości CMS WordPress?

WordPress potrafi sprostać małym i wielkim wymaganiom. Można wykonać na nim serwis z dużym ruchem, sieć społecznościową z tysiącami użytkowników, a nawet sklep internetowy wykorzystując wtyczkę WooCommerce z dziesiątkami tysięcy produktów. Jest narzędziem do zadań specjalnych dzięki swojej prostej, gotowej na rozbudowę formie. 

Jaką funkcjonalność zapewnia WordPress?

  • Intuicyjny, kompletny system blogowy, z którego słynie.
  • Tysiące darmowych motywów i wtyczek.
  • Bibliotekę mediów z możliwością edytowania zdjęć, opisywania zdjęć, dodawania filmów.
  • Edytor treści / blokowy – Gutenberg, na którym można stworzyć całą stronę bez umiejętności kodowania.
  • Wbudowane techniczne rozwiązania poprawiające widoczność w wyszukiwarkach internetowych.
  • Techniki lazy load, które przyspieszają witrynę.
  • Wspiera WebP – nowoczesne formaty zdjęć.
  • Responsywne zdjęcia – SRCSet.
  • Formę logowania w przypadku wielu autorów w obrębie jednej witryny.
  • System komentarzy, który możesz kontrolować i nim administrować.
  • System przekierowań do HTTPS.
  • Podstawowe zabezpieczenia.

Intuicyjna obsługa.

WordPress jest user friendly. Jego panel administracyjny jest łatwy w użyciu. Zarządzanie nie wymaga wiedzy programistycznej.

Nowoczesna szata graficzna.

Projektowanie stron WordPress zapewnia nam bezkompromisowe tworzenie niestandardowych, oryginalnych stron, gdzie wyobraźnia może nas ograniczyć.

Dedykowana funkcjonalność.

Dzięki WordPress możemy dodawać indywidualne funkcjonalności do każdego projektu. Implementacje ta jest możliwa dzięki bogatej dokumentacji i dużej społeczności.

Niezliczona ilość podstron, artykułów i produktów.

WordPress nie daje ograniczeń co do ilości publikowanej zawartości. Dodawanie zdjęć, plików, treści na wszystkich stronach odbywa się w sposób naturalny bez żadnych ograniczeń. Dzięki niemu możesz w prosty sposób tworzyć, edytować, kasować całą zawartość z okna przeglądarki.

Motywy WordPress.

Jeśli posiadasz ograniczony budżet, polecamy skorzystać z gotowych motywów. Zaletą tej formy jest krótki czas realizacji i niska cena.

WordPress w Google.

Popularność platformy WordPress sprawiła, że Google zna go bardzo dobrze. Strony oparte na WordPress są przyjazne w Google. Dzięki licznym integracjom mogą zdobywać duże zasięgi i szybko się indeksują.

Stały rozwój platformy.

WordPress nieustannie się rozwija, co sprawia, iż pod względem technologicznym oraz bezpieczeństwa nie jest zagrożony. Setki tysięcy developerów czuwa nad jego rozwojem.

Dla kogo jest WordPress?

WordPress nie ma ograniczeń. Wykorzystywany jest zarówno przez małe lokalne firmy, jak i światowej sławy przedsiębiorstwa jak Sony, The New York Times, TechCrunch, Spotify, Microsoft, TED, Star Wars, Yelp, Beyoncé, Rolling Stones i wiele innych.

WordPress jest wykorzystywany również przez publiczne szkoły, organizacje non profit, jednoosobowe działalności gospodarcze. Reasumując, WordPress jest dla wszystkich.

Kto tworzy strony w WordPress?

Jest on wykorzystywany przez światowe agencje interaktywne i czołowych freelancerów. Jest bazą do tworzenia stron WordPress, które pod względem jakościowym są na najwyższym możliwym poziomie.

Czy WordPress jest trudny do opanowania?

WordPress jest słynny z tego, że jest bardzo łatwy do ogarnięcia. Wystarczy weekend, a poznasz jego panel od A do Z. W tydzień poczujesz się w nim jak ryba w wodzie. Został on tak zaprojektowany, aby szybko i bezstresowo nabywać nowych umiejętności.  W krótkim czasie można się do niego przekonać i w nim już pozostać (tak jak my). 

Wiele konkurencyjnych systemów do zarządzania treścią kopiuje jego układ panelu administratora. Co świadczy o tym, że jest on najbardziej intuicyjny, przystępny i stworzony pod potrzeby osoby nietechnicznej.

Co to jest WordPress? Podsumowanie.

Co to jest WordPress? WordPress jest intuicyjnym, bezpiecznym, najbardziej popularnym CMS-em, który zrewolucjonizował blogosferę i wiedzie prym wśród wszystkich dostępnych systemów zarządzania treścią. Posiada ogrom funkcjonalności i wierną społeczeństwo, które rozwija go nieustannie, zapewniając najlepsze narzędzie do prowadzenia strony internetowej.

+48 727 677 100