Czy WordPress jest darmowy?

Czy WordPress jest darmowy?

przez Piotr

Aktualizacja

WordPress to darmowy CMS.

Czy WordPress jest darmowy? – absolutnie tak. WordPress jest stworzony na licencji GNU General Public Licence (GPL). Jest całkowicie darmowy, a jego kod możesz dowolnie edytować i modyfikować. Dzięki temu stał się systemem, który zrewolucjonizował rynek w 2010 roku (czas jego legalizacji). Wówczas posiadanie własnego CMS-a było niewyobrażalnie drogie. Jest on oparty na open-source – otwartym oprogramowaniu, co sprawia, że możesz zrobić z nim, co Ci się podoba.

Jeśli szukasz wykonawcy do projektowania stron WordPress – to wiedz, że właśnie w tym się specjalizujemy.

Płatne rozszerzenia w postaci wtyczek i motywów.

WordPress słynie z setek tysięcy darmowych wtyczek i motywów, jednak duża część z nich posiada wersje premium. Część z nich występuje wyłącznie w wersji płatnej. Dlatego o ile sam „czysty” CMS WordPress jest w pełni darmowy, to dodatki rozszerzające jego funkcjonalność mogą występować w formie płatnej.

Dlaczego tak jest?

Dzięki filozofii WordPress, każdy może stworzyć dowolny dodatek i zarabiać na nim i nie godząc jednocześnie w politykę WordPress. 

Dodatkowe koszty posiadania strony WordPress.

To ile może kosztować WordPress, zależy od wielu czynników o których wspomniałem wyżej, należy mieć na uwadze koszty podstawowe jak serwer, domena czy SSL (choć możesz i tu również skorzystać z darmowych rozwiązań), lub płatny motyw, dodatki, których wymaga Twój biznes. Kolejne koszty mogą być związane z charakterem i przeznaczeniem strony, tzn.: czym Twoja strona ma się  się stać – blogiem, sklepem WordPress, portalem czy serwisem. Każda z nich wymaga rozwiązań również płatnych, które mogą podwyższyć finalnie koszt całego projektu.

WordPress.com vs WordPress.org a cena.

Musisz wiedzieć, że istnieją dwa produkty o nazwie WordPress – WordPress.com i WordPress.org różnią się od siebie modelem biznesowym. WordPress.com występuje jako Saas, w wersji płatnej i bezpłatnej. Nie jest to rozwiązanie polecane przez naszą agencję. WordPress.org jest tym, na którym działa 40% stron internetowych. To doskonały wybór, aby móc w pełni cieszyć się niezależnością. Oprócz tego ma dodatkowy atut – jest w 100% bezpłatny.

Twoja praca vs doświadczenie.

Jeśli zdecydujesz się sam wykonać swoją stronę używając bezpłatnych rozwiązań, to finalny koszt będzie równoznaczny z liczbą przepracowanych przez Ciebie godzin. Jeśli natomiast chcesz z zamówić stronę WordPress, to wiedz, że ceny stron te startują od 2000 zł. Tu możesz liczyć na wdrożenie strony w oparciu o płatny lub bezpłatny motyw zgodnie z Twoim briefem. Nie jest to jednak coś, co nazwalibyśmy profesjonalnym stworzeniem strony, a jedynie ograniczaniem się do „wyklikiwania” jej elementów. Profesjonalne realizacje rozpoczynają się w przedziałach 7 – 10.000zł, w co wliczany jest czas pracy programistów, grafików, specjalistów od SEO i złożoność projektu. Finalna kwota będzie zależała również od dedykowanej funkcjonalności czy inspiracji graficznych. Zobacz cennik tworzenia stron WordPress lub ile kosztują strony internetowe w 2022r.

Podsumowanie.

Czy WordPress jest darmowy?  Tak! Posiada on co prawda wokół swojej infrastruktury wiele elementów, za które w początkowej fazie nikt nie płaci, ale prędzej czy później z pewnością będziesz potrzebować więcej niż to, co dają darmowe rozwiązania. 

Dla tych, którzy dopiero zaczynają z nim pracę, powinien być zachętą do nauki : testów, analiz, badań. Ogromnym polem do popełniania błędów i ich korygowania, aby móc wreszcie się do niego przekonać i finalnie wykorzystać zgodnie ze sztuką. A to wszystko z pewnością możesz zrobić zupełnie za darmo.

+48 727 677 100